sobota, Lipiec 20, 2019
Psy, opis rasy

Bernardyn to znana rasa psa, która została zaliczona do grupy molosów typu górskiego. Pochodzi ze Szwajcarii. Psy tej rasy wykorzystywane są do towarzystwa oraz stróżowania. Są również psami gospodarskimi. Istnieją różne hipotezy odnośnie pochodzenia tego psa. Niektóre z nich wskazują na to, iż Rzymianie przyprowadzili w Alpy krótkowłose i agresywne mastify, a te z kolei żyjąc w nieco innym klimacie i podlegając skrzyżowaniu z rodzimymi rasami, ucharakteryzowały się na wspomniane bernardyny.

Psy bernardyny - źródło obrazka Wikipedia.org

Psy bernardyny – źródło obrazka Wikipedia.org

Bernardyn to pies wysoki i zarazem muskularny, a nawet wręcz potężny. Podobno żyją psy tej rasy, które osiągają wagę nawet 100 kg. Minimalna waga tego psa wynosi 50 kg. Jego wzrost sięga nawet 90 cm. Bernardyn ma dużą i silną głowę, a do tego uszy w formie trójkątów. Pies tej rasy ma ciemne oczy. Poza tym cechą charakterystyczną dla jego wyglądu jest luźno zwisający kącik dolnej wargi po obu stronach. Ogon z kolei jest mocny i szeroki, proporcjonalny do ciała, a przy tym delikatnie zawinięty w kierunku góry.

Bernardyn ma gęstą sierść. W zakresie danej rasy znajdują się dwie odmiany, a mianowicie krótkowłosa i długowłosa. Podstawowy kolor tej rasy to biały wzbogacony czerwono-rudymi łatami. Zdarzają się jednak również psy tej rasy, które występują w wersji kolorystycznej, w której przeważa czerwono-rudy płaszcz, a biel jest tu tylko dodatkiem.

Bernardyn to bardzo łagodny pies, który jest bardzo wierny swojemu opiekunowi i z kolei nieufny wobec ludzi obcych. Pies tej rasy jest przede wszystkim lojalny, spokojny oraz łagodny wobec dzieci, a nawet zwierząt. Bernardyn uwielbia się bawić, jest bardzo inteligentnym psem, a odpowiednio wychowany, wykazuje się dużym posłuszeństwem. Bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna, a kiedy grozi mu niebezpieczeństwo, zdecydowanie staje w jego obronie.

Krótkowłosą odmianę psa tej rasy wykorzystuje się przeważnie w ratownictwie górskim. Spotyka się je również w roli psów domowych. Trzeba jednak podkreślić, iż na ogół psy tej rasy są rzadko spotykane, choć z drugiej strony wyróżniają się wysoką popularnością. W Polsce uznaje się tę rasę za bardzo rzadko spotykaną.

Bernardyn to pies, który może cierpieć na skręt żołądka. Innym problemem zdrowotnym jest dysplazja stawów. Dolegliwości dotyczące uszu, oczu czy ślinotoków również dotyczą Bernardynów.

Leave A Response