sobota, 25 marca, 2023
Psy, opis rasy

Affenpinczer to rasa psa, która zaliczana jest do grupy pinczerów. Często mówi się na niego również pinczer małpi. Pies ten należy do czworonogów pokojowych i wiernych towarzyszy swojego pana. Jest zupełnie naturalną rasą, pochodzącą z Niemiec. Affenpinczer to bardzo oryginalna nazwa. Powstała na mocy połączenia dwóch wyrazów wywodzących się z języka niemieckiego – affe (małpa) oraz pinscher (terier). Pies ten ma wyraz twarzy nieco zbliżony do twarzy małpy.

Affenpinczer - zdjęcie znalezione na zdjecia.biz.pl

Affenpinczer – zdjęcie znalezione na zdjecia.biz.pl

Krążą pogłoski, iż pies danej rasy po raz pierwszy na świecie pojawił się w XVII wieku i powstał na mocy skrzyżowania małych pinczerów niemieckich z azjatyckimi psami typu mops. Ponadto prawdopodobnie rasa ta ma wiele wspólnego z gryfonikiem belgijskim oraz sznaucerem miniaturowym. Affenpinczer wygląda więc na totalną mieszankę wielu ras.

Affenpinczer posiada okrągłą głowę, a jego cechą charakterystyczną w tej części ciała jest dość wyraźnie zaznaczony stop. Pies ma krótkie włosy, które są dość sztywne i nieco sfalowane. Uwagę w jego wyglądzie skupiają krzaczaste brwi, a także dość stercząca sierść w okolicy pyska i szyi. Rasowy Affenpinczer posiada sierść w kolorze czarnym. Tej samej barwy jest również podszerstek. Pies ten rośnie maksymalnie do 30 cm, a jego waga mieści się w granicach od 3 do 4 kilogramów.

Affenpinczer to pies przede wszystkim odważny, wesoły, a także inteligentny. Jest również bardzo lojalny w stosunku do ludzi, z którymi żyje. Z kolei wykazuje się nieufnością wobec ludzi, których nie zna. Affenpinczer posiada porywcze usposobienie, co dla jednych jest wadą, inni zaś uznają tę cechę jako zaletę. W każdym bądź razie jest to na pewno pies rodzinny i czujny. Ta druga cecha czyni go doskonałym stróżem.

Pielęgnacja psa tej rasy nie jest trudna, ani czasochłonna. Sierść na pysku trzeba odpowiednio układać, a z kolei tą na ciele trymować. Affenpinczer lubi przede wszystkim ruch i zabawę. Trzeba poświęcać mu trochę czasu. Warto też zadbać o jego wychowanie, by był posłuszny i zorientowany na wypowiadane w jego kierunku komendy. Affenpinczer jest raczej rzadko spotykany w Europie. Zdecydowanie częściej widuje się go na terenie Ameryki Północnej.

Leave A Response