sobota, 25 marca, 2023
Psy, opis rasy

Airedale terrier należy do grupy terierów. To pies, który został zakwalifikowany do sekcji terierów wysokonożnych. Pies danej rasy pochodzi z Wielkiej Brytanii. Airedale terrier powstał w drugiej połowie XIX wieku. W celu uzyskania psa o takim wyglądzie i charakterze jakim może się poszczycić, prawdopodobnie skrzyżowano otterhounda z czarnym i podpalanym terierem, choć w danym temacie krążą różne pogłoski.

Airedale terrier – zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Airedale terrier to dość specyficzny pies pod względem charakteru z uwagi na to, iż jest niezwykle inteligentny i posiada niesamowitą umiejętność uczenia się. Uwielbia wodę, posiada umiejętność pływania i nurkowania. Jest psem bardzo wesołym, chętnym do zabawy. Sprawdzi się również w roli stróża i obrońcy swojego pana. Airedale terrier ma duży apetyt, chętnie zjada wszystko co zostaje mu podane, co więcej, może pokusić się również o zjedzenie małych przedmiotów. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dobrać dla niego dietę i ściśle się jej trzymać.

Dawniej Airedale terrier był wykorzystywany w czasie polowań na wydry oraz ogólnie w myślistwie. Obecnie można zobaczyć jak urzęduje w policji. Coraz częściej pełni również funkcję przewodnika dla niewidomych. Pies tej rasy doskonale sprawdza się w psich sportach, szczególnie tych które wymagają zwinności i posłuszeństwa, czym wykazują się najbardziej.

Airedale terrier posiada długą sierść. Ma długa i wąską głowę, a także solidny kościec. W dodatku został obdarzony grubymi i prostymi nogami, głęboką klatka piersiową oraz krótkimi lędźwiami. Ma również długą szyję i krótki grzbiet. Ogon jest długi, prosty i delikatnie wygięty. Oczy są ciemne i małe, a uszy również nieduże i trójkątne. Psy tej rasy osiągają wzrostem 61 cm, suki z kolei 59 cm. Waga ich mieści się w granicach od 20 do 25 kg. Airedale terrier to pies, który nie gubi sierści, dlatego też nie jest zbyt problemowy pod tym względem. Poza tym pielęgnacja koncentruje się na regularnym trymowaniu.

Leave A Response