sobota, 25 marca, 2023
Psy, opis rasy

Ariegeois to rasa psa pochodząca z Francji, która zaliczana jest do grupy psów gończych. Ponadto przynależy do sekcji psów gończych średniej wielkości. Prawdopodobnie pies tej rasy powstał na skutek połączenia dużego gończego gaskońskiego, a także gascon saintongeois. W dodatku całkiem możliwe jest również to, że do powstania danej rasy przyczyniły się jednocześnie lokalne briquety. Na terenach, na których pojawiły się po raz pierwszy, wykorzystywane były do polowań na zające.

Ariegois (ariegeois) – zdjęcie znalezione na stronie Pinterest.com

Umaszczenie psa Ariegeois jest białe wzbogacone czarnymi łatkami z bladym podpalaniem w takich miejscach jak policzki, oczy i łapy. Zdarza się, że pojawiają się również czarne cętki, ale nie zawsze i w niezbyt licznych ilościach. O danej rasie mówi się, że jest to pies lekki, średnich rozmiarów, a przy tym elegancki i zarazem dystyngowany. Pies może osiągnąć wzrost do 58 cm, a suka maksymalnie 56 cm. Jego sierść jest krótka, a do tego delikatna w dotyku. Ma duże, brązowe oczy. Jego uszy z kolei są cienkie i sprężyste, wąskie u nasady. Ariegeois posiada mocno umięśniony grzbiet. Kończyny przednie ma mocne, a tylne długie i umięśnione. Ogon jest dobrze osadzony, z cienką końcówką, który sięga praktycznie aż po sam staw skokowy.

Ariegeois jest dość użytecznym psem, ponieważ wykorzystywany jest do polowań na drobną zwierzynę. Ma do tego predyspozycje z uwagi na lekką budowę ciała oraz świetny węch. Można go w tej roli zobaczyć w warunkach górskich oraz suchych.

Ariegeois jest psem dość odpornym na choroby. Nawet nie wykryto u tej rasy konkretnych chorób genetycznych. Żyje do 10 lat. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji z uwagi na krótka sierść. Należy szczotkować go do trzech razy w tygodniu. Trzeba też sprawdzić stan uszu. Doskonale sprawuje role psa myśliwego. Jest bardzo aktywny i pracowity, a w dodatku spokojny. Wyróżnia się nie tylko energią, ale też inteligencją. Musi być w nieustającym ruchu, od swojego pana oczekuje kolejnych zadań i rozkazów. Z tego powodu nie nadaje się do mieszkania w mieście. Choć wykorzystuje się go do polowań, to jednak pies doskonale porozumiewa się z innymi psami. Nie jest agresywny, a dzięki temu może przebywać z dziećmi, dla swojego opiekuna jest prawdziwym przyjacielem.

Leave A Response