sobota, 25 marca, 2023
Psy, opis rasy

Basset artezyjsko-normandzki to jedna z ras psów, która zaliczana jest do psów krótkonożnych. Powstała w efekcie skrzyżowania basseta normandzkiego i basseta artezyjskiego. Pies ten pochodzi z Francji. Od zawsze, pomimo iż należy do psów dość powolnych, był wykorzystywany do polowań. Chodziło tu przede wszystkim o to, aby pies nie przegonił zwierzyny. Dzięki tej powolności w czasie biegu, pies danej rasy był wykorzystywany do tych czynności, do których inne psy były za szybkie.

Basset artezyjsko-normandzki - obrazek znaleziony na podajlape.pl

Basset artezyjsko-normandzki – obrazek znaleziony na podajlape.pl

Basset artezyjsko-normandzki jest bardzo cierpliwym psem i z natury łagodny, dlatego może mieć kontakt z dziećmi, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jest towarzyski i serdeczny. Mimo wszystko należy solidnie przyłożyć się do jego wychowania, ponieważ jest to pies, który wyróżnia się dużym uporem i silna wolą.

Pies Basset artezyjsko-normandzki ma duże zapotrzebowanie na ruch. Warto wychodzić z nim na długie spacery, nawet do 4 godzin dziennie. Jego sierść nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy jeżeli opiekun będzie szczotkował go przede wszystkim w okresie letnim, kiedy temperatura sięga 20 stopni Celsjusza. Ponieważ pies tej rasy nie ma podszerstka, trzeba go odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Jednym ze sposobów jest ograniczenie wychodzenia na zewnątrz.

Basset artezyjsko-normandzki w Polsce wciąż nie jest tak znany. Z wyglądu sprawia wrażenie dość długiego. Jest to pies o mocnej i zarazem proporcjonalnej budowie. Może ważyć do 20 kg, a jego wzrost maksymalnie sięga 36 cm. Ma krótka i przylegającą do ciała szatę. Występuje w dwóch wersjach kolorystycznych, a mianowicie w opcji trójkolorowej i dwukolorowej. Pies ten ma średniej szerokości głowę, duże owalne oczy, nisko osadzone uszy, a także owalna klatkę piersiową. Jego kończyny są krótkie i mocne, a ogon dość długi.

Leave A Response