sobota, 25 marca, 2023
Psy, opis rasy

Basset d’Artois to bardzo stara rasa psów, która niegdyś służyła w czasie polowań, a obecnie tak naprawdę jest już na wymarciu. Pies ten zawsze był wierny i oddany swojej pracy. Pracował w grupach liczących od sześciu do ośmiu psów. Pojawił się na świecie w XVI wieku.

Basset de Artois - źródło obrazka Mascotarios.org

Basset de Artois – źródło obrazka Mascotarios.org

Z uwagi na to, iż Basset d’Artois to pies myśliwski, wymaga od opiekuna dużo ruchu, dlatego też zdecydowanie lepiej czuje się na wsi, w domu z podwórkiem, niż w typowo blokowym mieszkaniu. Jego sierść nie wymaga nieustającej i częstej pielęgnacji, dlatego pod tym względem nie jest psem kłopotliwym nawet w najmniejszym stopniu. Najlepiej czuje się w stadzie. Kocha polować, wówczas jest w swoim żywiole. Mimo to pozostaje w pełnej wierności i oddaniu swojemu opiekunowi. Nie można zapomnieć tu również o tym, iż rasa ta jest dość unikalna i zarazem rzadko spotykana.

Basset d’Artois posiada dobrze zbudowane i masywne ciało. Jego sylwetka na pierwszy rzut oka przypomina kwadrat. Ma silną i szeroką czaszkę, czarny nos, szeroko rozstawione oczy, grube szerokie i ustawione na poziomie oczu uszy. Jego klatka piersiowa jest szeroka oraz długa, a ogon wyraźnie mocny. Może osiągnąć wzrost od 53 do 58 cm. Waga mieści się w przedziale od 28 do 30 kg.

Basset d’Artois z jednej strony jest uczuciowy i bardzo łagodny, z drugiej zaś na pewno nie wykazuje się lękiem czy agresją. Ma bardzo dobry, wyczulony węch. Może być wykorzystywany po prostu jako pies do towarzystwa. Bez problemu zamieszka z rodziną, w której będą dzieci. Opiekun musi tylko pamiętać o aktywności fizycznej. Z uwagi na swoją naturę, do prawidłowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia, potrzebuje przede wszystkim świeżego powietrza i wysiłku. Bieganie sprawia mu przyjemność.

Leave A Response