sobota, 25 marca, 2023
Psy, opis rasy

Basset hond to rasa psów, którą zaliczono to grupy psów gończych, a także posokowców. Rasa ta przynależy jednocześnie do typu jamnikowatego. Pies pochodzi z Wielkiej Brytanii. Basset hond jest łagodnym psem, o wielkim sercu. Mimo to jednak zdarza mu się wykazać zbyt przesadnym uporem. Nie jest łatwo go wytresować, ale jeżeli już komuś to się uda, pies może stać się doskonałym przyjacielem rodziny, a nawet dzieci.

Basset Hond – zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Basset hond ma ciemne, orzechowe lub brązowe oczy. Jego spojrzenie jest bardzo smutne. Ma długie uszy osadzone poniżej poziomu oczu, wyraźnie zwisające. Głowa danego psa jest wysklepiona. Basset hond ma gładką i zarazem krótką sierść, a tułów szeroki i długi. To pies krótkonożny, więc jego kończyny są krótkie, ale o mocnym kośćcu. Ogon ma długi oraz silny.

Basset hond nie przepada za przebywaniem w samotności. Kiedy pozostaje sam w domu, bywa bardzo hałaśliwy. Bez problemu znosi towarzystwo innych psów. Jest psem dość silnym, ważącym w granicach od 18 do 27 kg. Jego wzrost może mieścić się w przedziale od 33 do 38 cm. Pies tej rasy w wersji trójkolorowej: czarno-biało-jasnobrązowy, a także dwukolorowej: biało-cytrynowy.

Basset hond ma krótka sierść, którą powinno się szczotkować od 2 do 3 razy w tygodniu. Do tego celu warto wykorzystać sztywną szczotkę. Regularnym przeglądom powinno się poddawać jego uszy. To pies, który lubi ruch i potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego opiekun powinien mu to umożliwić, również całkowicie spuszczając go ze smyczy.

Z uwagi na to, iż Basset hond potrzebuje przestrzeni, najlepiej będzie czuł się na terenach wiejskich. Zniesie warunki mieszkalne, z tym że będzie wówczas oczekiwał nieco dłuższych spacerów.

Basset hond nie jest podatny na tresurę. Trzeba się bardzo postarać, aby cokolwiek osiągnąć. Tak naprawdę nie ma szans na nauczenie go zbyt wielu sztuczek. Dlatego należy położyć szczególny nacisk przede wszystkim na dyscyplinę, by np. przychodził na zawołanie. Niewytresowane psy tej rasy mogą uciekać na spacerze.

Basset hond może żyć nawet 12 lat. Nie jest zbyt chorowity, ale jeżeli będzie cierpiał na nadwagę, prawdopodobnie pojawią się dolegliwości związane z kręgosłupem. Rasa ta narażona jest również na skręt kiszek. Przez to nie można pozwalać mu na bieganie po zjedzeniu posiłku.

Leave A Response