sobota, 25 marca, 2023
Psy, opis rasy

Bergamasco to bardzo charakterystyczna jeżeli chodzi o wygląd rasa psa, która należy do grupy psów pasterskich oraz zaganiających. Pies pochodzi z Włoch. W tamtym regionie wykorzystywano go przede wszystkim do pilnowania stad zwierząt hodowlanych, a mianowicie owiec.

Bergamasco – zdjęcie znalezione na stronie 101dogbreeds.com

O budowie psa tej rasy można powiedzieć dość krótko, ale konkretnie. To przede wszystkim pies silny, zwinny i do tego bardzo odporny. Pies może osiągać wzrost w granicach od 58 do 62 cm, a wagę od 32 do 38 kg. Suka z kolei wzrostem mieści się w przedziale od 54 do 58 cm, a jeżeli chodzi o wagę, osiąga od 26 do 32 kg. Bergamasco posiada przede wszystkim bardzo obfita szatę, przez co sprawia wrażenie bardziej potężnego niż jest naprawdę. Jego szata przybiera formę dredów. Jednak taką można zaobserwować najczęściej u psów wystawowych. Zaniedbane psy mają włosy zniszczone i skołtunione. Włosy psa tej rasy są grube, płaskie oraz szerokie, a co więcej, nie powinny się również filcować. Sierść przybiera kolor czerni.

Bergamasco to pies nieufny w stosunku do ludzi których nie zna. Nie jest jednak agresywny. Jest bardzo inteligentny, a z tego względu iż wykazuje się dużą samodzielnością, trudno jest o jego posłuszeństwo. Pies ten pełni rolę psa rodzinnego i pilnującego domostwa. Jeżeli pies nie uczestniczy w wystawach, można przycinać mu sierść, dzięki czemu łatwo jest utrzymać ją w czystości. Bergamasco jest słabo znany, również niepopularny w Polsce.

Leave A Response