czwartek, 30 marca, 2023
Psy, opis rasy

O to, by posiadać zdrowego Maltańczyka, należy zadbać już podczas dokonywania wyboru pieska. Lepiej zapłacić więcej pieniędzy, ale mieć pewność, że rodzice szczeniaka są psami z oficjalnej hodowli, rodowodowymi, bez chorób. Ale oczywiście zdrowie pieska zależy od wielu innych czynników i to do obowiązków właściciela należy odpowiednia troska o zwierzątko.

Częstą dolegliwością dotykającą Maltańczyka jest otyłość i problemy ze stawami. Dlatego też trzeba, po pierwsze, stale dbać o odpowiednią dietę pupila, a po drugie, zadbać o większą dawkę ruchu niż pięciominutowe spacerki. Kolejnym słabym punktem tej rasy są zęby, które mają tendencję do kamienia nazębnego – w zasadzie problem ten dotyczy niemal wszystkim przedstawicieli małych ras.. Aby zapobiec temu problemowi, należy regularnie stosować specjalne kości lub pasty chroniące zęby przed kamieniem nazębnym. Warto dbać o ten aspekt zdrowia pieska, gdyż kamień na zębach może doprowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie dziąseł czy wręcz wypadanie zębów.

Maltańczyk - obrazek znaleziony na m5x.eu

Maltańczyk – obrazek znaleziony na m5x.eu

Czujną uwagę należy zwracać także na uszy Maltańczyków. Narząd ten narażony jest na różne dolegliwości z powodu długiego, osłaniającego go futra. Długie włosie sprawia, że uszy nie mają odpowiedniej wentylacji, a to z kolei prowadzi do zabrudzeń i stanów zapalnych uszu. Ze względu na długie futro należy też zachować baczną czujność, jeśli chodzi o obecność pcheł czy kleszczy, które łatwo mogą schować się w sierści Maltańczyków.

Maltańczyki to rasa, która kształtuje się od starożytności. Z tego też powodu organizmy tych psów są dość odporne na choroby. Mimo to warto pomyśleć o corocznych szczepieniach ochronnych, między innymi na takie choroby, jak wścieklizna, nosówka czy parwowiroza. O szczepieniach tych należy pamiętać już w okresie szczenięcym pieska. Weterynarz z pewnością przedstawi zalecany grafik obowiązkowych i zalecanych szczepionek, które mogą być ważne dla Maltańczyka. Jeśli tylko zauważymy niepokojące zmiany w wyglądzie lub zachowaniu pupila, udajmy się na konsultacje do weterynarza, który oceni, czy piesek faktycznie potrzebuje leczenia, czy też nie.

Leave A Response