czwartek, 30 marca, 2023
Psy, opis rasy
maltańczyk

Maltańczyki to psy kanapowe wyróżniające się śnieżnobiałą, gęstą sierścią. Grube futro wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, między innymi częstego mycia. Jak powinniśmy kąpać maltańczyka? Biała sierść ma tendencję do szybkiego brudzenia się i blaknięcia. By zadbać o czystość włosów naszego pupila, najlepiej kąpać go co 2-3 tygodnie.

rasy kotów, koty, kocięta, kociaki, atlas kotów, świat kotów, zwierzęta

Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Nie każdy pies lubi kontakt z wodą, dlatego przed pierwszym myciem dobrze oswoić maltańczyka z wanną oraz bieżącą wodą. W tym celu możemy na przykład włożyć psa do wanny i pozwolić mu dobrze poznać „nowy teren”. Następnie stopniowo przyzwyczajajmy go do wody – najpierw włóżmy do go napełnionej już wanny i zachęćmy do zabawy. Następnie spokojnie pokażmy mu działanie słuchawki prysznicowej, tak by nie obawiał się strumienia wody.

Do kąpania maltańczyków używajmy specjalnych szamponów do pielęgnacji białej sierści. Idealnie sprawdzi się tutaj szampon do jasnego futra z olejkiem norkowym, który ma efekt wybielający i pomaga zachować naturalne ubarwienie psa. Zwykłe szampony mogą bowiem powodować przebarwienia i żółknięcie sierści. Olejek z kolei działa łagodząco na skórę i ułatwia rozczesywanie sierści. Zwróćmy uwagę także na pozostałe składniki szamponu – czy są naturalnego pochodzenia, czy nie zawierają barwników i alergicznych substancji zapachowych.

rasy psów, psy, szczeniaki, szczenięta, atlas psów, atlas zwierząt, zwierzęta domowe

Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Podczas kąpieli zachowajmy szczególną ostrożność, by woda i szampon nie dostały się do oczu i uszu psa. Szampon rozprowadzajmy spokojnymi ruchami, masując poszczególne miejsca na ciele pupila. Jeśli maltańczyk nie może usiedzieć w miejscu i zachowuje się nerwowo, głaszczmy go i mówmy do niego kojącym głosem. Po skończonej kąpieli możemy nagrodzić go smakołykiem.

Psa suszymy delikatnie ręcznikiem, rozczesujemy morką sierść, a następnie używamy suszarki z lekkim podmuchem. Możemy również pozwolić psu wyschnąć samemu, jednak wówczas musimy pamiętać, by nie wypuszczać go z domu. Przebywanie na powietrzu mogłoby narazić go na przeciągi i ubrudzenie świeżo umytej sierści. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy zadbać o sierść naszego pupila i sprawić, że włosy będą jego największą ozdobą.

1 Comment

Leave A Response