czwartek, 8 czerwca, 2023
Psy, opis rasy

Osoby, które nie są w stanie poświęcić psu dużo czasu, nie powinny decydować się na Maltańczyka. Pielęgnacja tej rasy wymaga bowiem dużego i czasochłonnego zaangażowania, i to już od okresu szczenięcego. Tak wczesne zabiegi mają na celu nie tylko pielęgnację, ale też przyzwyczajenie zwierzęcia do wszystkich tych czynności, które mogłyby mu się nie spodobać, jeśli będą wprowadzane w wieku późniejszym.

Najważniejszym zabiegiem, jaki należy stosować na Maltańczykach, jest szczotkowanie. Zwierzęta te mają dość specyficzne futro – poszczególne włosy rosną cały czas i nie wypadają. Czesanie – najlepiej szczotką z naturalnego włosia – ma więc na celu nie tylko chronienie sierści przed tworzeniem się kołtunów i filców, ale również usuwanie martwych włosów.

Maltańczyki - obrazek znaleziony na Quatang1102.com

Maltańczyki – obrazek znaleziony na Quatang1102.com

Kolejnym ważnym dla Maltańczyków zabiegiem pielęgnacyjnym jest kąpiel. I tę trzeba przeprowadzać średnio dwa razy na tydzień. Należy używać delikatnych szamponów przeznaczonych dla ras długowłosych. W przypadku Maltańczyków najlepiej sprawdzają się te z lanoliną, gdyż chroni ona włosie przed wysuszaniem i łamaniem się. Oczywiście po kąpieli futro musi zostać starannie i delikatnie wyczesane, najlepiej też dodatkowo wysuszone słabym nawiewem suszarki. Jeśli chodzi o futro, to Maltańczyki miewają charakterystyczny dla swojej rasy problem – mogą pojawiać się rude przebarwienia, które, niestety, nie łatwo usunąć. Aby zapobiec dalszym zmianom, należy takie miejsca zabezpieczać specjalnymi preparatami dostępnymi w dobrych sklepach zoologicznych.

W temacie pielęgnacji Maltańczyków ważne są również oczy tych piesków. U małych ras dość często pojawiającym się problemem jest niedrożność kanalików łzowych, które z kolei mogą doprowadzić do różnego rodzaju wycieków z oczu. Warto każdego dnia przemywać pieskowi oczy wacikiem nasączonym przegotowaną wodą, a w razie większych problemów najlepiej jest udać się do weterynarza.

Inne zabiegi pielęgnacyjne, o których warto pamiętać, to podawanie kości i pasty zapobiegającej tworzeniu się kamienia nazębnego, codzienne czyszczenie uszu specjalnym preparatem czy też częsta kontrola sierści w poszukiwaniu pcheł i kleszczy.

1 Comment

Leave A Response