sobota, 25 marca, 2023
Psy, opis rasy

Mimo że Maltańczyki są psami o niewielkich rozmiarach, to charakteryzują się ogromnym apatytem. Tym samym są w stanie zjeść dużo więcej niż faktycznie jest im to potrzebne do prawidłowego rozwoju. Jest to więc rasa, której przedstawiciele narażeni są na otyłość oraz inne dolegliwości będące skutkiem zbyt dużej masy ciała, np. problemy ze stawami. Wszystko to sprawia, że odpowiednie i zdrowe żywienie jest kluczową kwestią w hodowaniu Maltańczyków.

Maltańczyki, jak i psy innych ras, można żywić albo gotowanymi karmami, albo takimi, które powstały z myślą o psach należących do małych ras. Przygotowywanie potraw domowych jest bardziej czasochłonne, jednak często okazuje się tańsze, a odpowiednio przyrządzone, wcale nie gorsze niż karmy gotowe. Wystarczy jedynie wiedzieć, co i w jakich proporcjach należy podawać swojemu pupilowi. Pieskowi podajemy jedynie chude mięso – najlepiej wołowinę lub wieprzowinę – które serwujemy na surowo w połączeniu z mocno ugotowanym, a nawet rozgotowanym, ryżem. Mięso powinno być w formie drobno posiekanej lub zmielonej. Dawki na jedną porcję są następujące – mięso 60g, ryż 30 g. Do tego wszystkiego – w identycznych proporcjach ilościowych (90 g) – należy dodać ugotowane warzywa, np. marchewkę, zieloną fasolkę, pietruszkę lub też surową sałatę. Alternatywnie można podawać Maltańczykom także owoce.

Maltańczyk - obrazek znaleziony na m5x.eu

Maltańczyk – obrazek znaleziony na m5x.eu

Jeśli decydujemy się żywić Maltańczyka gotowymi karmami przeznaczonymi dla psów małych ras, dokładnie zapoznajmy się z zaleceniami producenta na temat wielkości podawanych porcji. Pamiętajmy też o tym, by wybierać karmy wartościowe, a więc takie, które pochodzą od renomowanych firm (są one dostępne w dobrych sklepach zoologicznych).

Bez względu na to, na jaki rodzaj karmienia Maltańczyka się zdecydujemy, bezwzględnie pamiętajmy o tym, by nie dokarmiać pieska „resztkami” ze stołu, a już kategorycznie zabronione jest podawanie słodyczy. Nawet typowe smakołyki dla psów powinny być serwowane Maltańczykom w niewielkich ilościach i raz na jakiś czas, gdyż te mogą również doprowadzić do otyłości pieska.

Leave A Response