czwartek, 30 marca, 2023
Psy, opis rasy

Maltańczyki są wbrew pozorom jedną z najstarszych znanych ras. Pierwszym śladem jego obecności w domostwach ludzkich był posąg przedstawiciela rasy znaleziony w egipskim grobowcu z XIII wieku p.n.e. Maltańczyk znany był także w starożytnej Grecji i Rzymie, a w czasach nowożytnych zrobił karierę na dworach europejskich jako pies do towarzystwa.

Maltańczyki od tysięcy lat nie sprawowały funkcji innej niż ozdobna i towarzyska, wobec czego możemy zapomnieć o nakłonieniu ich do pracy czy o ostrej tresurze. Rasa ta jest niezwykle radosna, pełna czułości w stosunku do właścicieli i chęci do zabawy. Maltańczyki nie są w ogóle dominujące, wszystkich członków rodziny będą traktować równo, chociaż możliwe jest wyznaczenie im przewodnika „stada”. Psy te są bardzo przywiązane do właścicieli i przebywając w domu chcą mieć stały do nich dostęp oraz możliwość obserwacji wszystkich domowników. Dzięki swojej radosnej chęci do zabawy bardzo dobrze dogadują się z dziećmi, nigdy nie są wobec nich agresywne. Tylko maltańczyk jest w stanie sprostać ruchliwości sześciolatka, ponieważ pomimo małych rozmiarów (20-25 cm wysokości i 3-4 kg wagi) jest niezwykle wytrzymały. Figlarność i oddanie tego czworonoga zjedna mu przyjaźń każdego właściciela. Jest tani w utrzymaniu, nie wymaga wielkiego metrażu i delikatnymi prośbami zmusza swojego pana lub panią do codziennej dawki ruchu, dobrej dla ich obojga.

Maltańczyk - źródło obrazka Wikipedia.org

Maltańczyk – źródło obrazka Wikipedia.org

Maltańczyk pies źle reaguje na nerwową atmosferę, krzyki i hałasy, będąc psem z natury delikatnym i nieco płochliwym. Ma pod pewnymi względami charakter dziecka, które pomimo sporadycznych kaprysów trzeba nauczyć pewnych zasad. Maltańczyki, którym nie postawi się wyraźnych granic (przybieganie na komendę, zakaz załatwiania się w domu) i nie będzie się ich z łagodną stanowczością przestrzegać, mogą przejawiać oznaki rozkapryszenia. Oczywiście musimy zapomnieć o karaniu psa metodami bicia czy krzyczenia.

Maltańczyka można polecić początkującym hodowcom, osobom starszym, ale samodzielnym fizycznie, osobom samotnym i rodzinom z małymi dziećmi. Rasę tą można określić jednym słowem jako „kochaną” – miłośnicy wilczurów nie uznają go za wystarczająco dobrego towarzysza, ale będą musieli przyznać, że ma w sobie dużo uroku.

1 Comment

Leave A Response