sobota, 25 marca, 2023
Psy, opis rasy

Amstaff to pies często znany również jako amerykański staffordshire terrier. To rasa, która zaliczana jest do grupy terierów. Przynależy również do sekcji terierów typu bull. Pies ten pochodzi z USA. Istnieje wiele historii i opowieści jeżeli chodzi o pochodzenie danej rasy. Dlatego też trudno przytoczyć jednoznaczne informacje. Jedna z owych historii głosi, iż pies ten wywodzi się od bullterrierów, czyli psów które niegdyś hodowano do walki z bykami. Po raz pierwszy w Polsce Amstaff pojawił się wraz z początkiem lat 90 XX wieku.

Amstaff – zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Amstaff sprawia wrażenie psa bardzo silnego. Jest przede wszystkim solidnie umięśniony i bardzo czujny. Jego głowa jest średniej długości, a uszy krótkie i delikatnie załamane w płatek róży, gdyby tak można było je porównać. Ciemne, okrągłe i do tego szeroko rozstawione oczy oraz średniej długości kufa to kolejne wyraźne cechy wyglądu tej rasy. Pies ten ma silne i umięśnione ramiona, a do tego jeszcze dobrze wysklepione żebra. Ogon jest wyjątkowo krótki. Ponadto Amstaff ma krótką sierść, które idealnie przylega do ciała i pomimo iż jest lśniąca, to jednak twarda w dotyku. Typy umaszczenia są różnorodne, począwszy od jednolitych po kolorowe. Wzrost psa tej rasy sięga 48 cm, a suki 46 cm. Na chwilę obecną psa danej rasy uważa się za psa rodzinnego, ale z drugiej strony zalicza się jednocześnie do psów obronnych.

Amstaff to pies dynamiczny i odważny. Dlatego też wymaga nieustającego ruchu, w ogóle nie potrafi usiedzieć na miejscu. Z uwagi na pierwotne przeznaczenie tej rasy, może mieć skłonność do bójek. Z tego istotnego powodu szczeniaki powinno się uczyć przyjaznego kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami, aby nie wychować na agresywnego i zbyt niebezpiecznego.

Leave A Response