Właściwa nazwa Maltańczyka brzmi „Maltese” i wskazuje ona na prawdopodobne pochodzenie tych małych słodkich piesków. Z całą pewnością Maltańczyki wywodzą się z krajów Basenu Morza Śródziemnego, najprawdopodobniej prosto z Malty. Jest to jedna z najstarszych ras świata, o czym świadczy fakt, że pierwsze wzmianki na temat przedstawicieli tej rasy pochodzą aż 1185 r. p.n.e. Z całą pewnością hodowano te pieski już w starożytnym Egipcie, Rzymie oraz Grecji. Jedna z hipotez przyjmuje, że pierwszą krainą geograficzną, w której żyły Maltańczyki, była wyspa Meleda, znajdująca się, rzecz jasna, w Basenie Morza Śródziemnego. Była to wyspa o niewielkich rozmiarach, co miało duży wpływ na to, że największą popularność zdobywały właśnie zwierzęta domowe o niewielkich rozmiarach – w tym omawiane tu Maltańczyki.

Maltańczyk – obrazek znaleziony na Skyhdwallpaper.com
Przodkowie Maltańczyków to psy bardziej energiczne od dzisiaj nam znanych przedstawicieli tej rasy. Zajmowali się oni bowiem polowaniem na szkodliwe dla domostw gryzonie. Niemniej jednak już wtedy Maltańczyki były pieskami salonowymi – byli to mieszkańcy szacownych i znamienitych domów, a także dworów należących do władców starożytnych państw. Kobiety wprost szalały na punkcie tych piesków – tak jak dziś zakłada się im gumeczki czy wstążeczki, tak dawniej ozdabiano je cennymi klejnotami. Były to typowe salonowe pieski, których zadaniem było dotrzymywanie towarzystwa oraz pozowanie wraz z pięknymi paniami do obrazów portretowych. Maltańczyki bywały nawet muzami dla poetów, którzy chętnie opiewali ich zalety – wymienić tu można między innymi poetę Strabona.
Z krajów znajdujących się w Basenie Morze Śródziemnego Maltańczyk przedostał się wprost na wyspy brytyjskie – miało to miejsce w 55 r. n.e., kiedy rzymscy legioniści dotarli do Wysp Brytyjskich. Wówczas piesek ten traktowany był jako wojskowa maskotka. Dopiero ok. 1520 r. rasa ta zdobyła popularność na angielskich dworach. Był nawet czas, kiedy wierzono, że psy tej rasy mają moc uzdrawiającą. Maltańczyki z Anglii zawędrowały do USA, Niemiec, Kanady, Francji i Włoch, a w końcu i do całej Europy, gdzie szybko zdobyły ogromną popularność.
1 Comment